Љубиње: Забрана рада угоститељских објеката до 23. марта

На основу члана 22.Закона о заштити и спашавању у ванредним ситуацијама (Службени гласник РС бр.121/12 и 46/1) члана 43.Закона о заштити становништва од заразних болести (Службени гласник РС 90/17члана 7.Одлуке о формирању Општинског штаба за ванредне ситуације (одлука број 01-013-5/14од 21.03.2014.године, поводом епидемиолошке ситуације COVID 2019 Корона вирус, а у циљу заштите здравља становништва Општине Љубиње, Општински штаб за ванредне ситуције општине Љубиње на сједници одржаној дана 16.03.2020. годне у складу са Закључком савеза општина и градова Републике Српске број: 01-43-03/20 од 16.3.2019.године у циљу превенције ширења новог вируса корона COV-2 COVID19 болести д о н о с и

Н А Р Е Д Б У
о забрани рада

1. Забрањује се рад до 23.марта 2020.године сљедећим објектима, сваким радним даном и у дане викенда, и то:

– угоститељским објектима свих врста, укуључујући угоститељске објекте смјештене на бензинским пумпама и у тржним центрима;
– фитнес центрима (фитнес боди-билдинг клубовима и слично)
– дјечијим играоницама

2. Забрањује се рад у дане викенда (суботом и недјељом) :

– трговачким центрима

3. Ограничава се рад од 07,00 – 18,00 часова сваким даном сљедећим објектима:

– трговачким центрима радним данима,
– осталим трговинским објектима (свима, укључујући и тржнице на мало-пијаце)

4. Ограничава се рад од 07,00 – 22,00 часа сваким даном сљедећим објектима:

– трговинским објектима врсте драгстор и субјектима који обављају дјелатност производње хљеба, пецива, свјеже тjестенине и колача искључиво у погледу продаје њихових производа.

5. Обавезују се пружаоци услуга да обезбиједе минимално растојање од 2 метра између корисника услуга.
6. Како би смо се у новонасталој ситуацији понашали одговорно, молимо најстарије суграђане, који су најугроженија група становништва, да максимално ограниче напуштање кућа и станова.
7. позивамо грађане који долазе из иностранства да се обавезно евидентирају у Дому здравља.

Број:02-022- 38/20
Датум:16.03.2020.год.

НАЧЕЛНИК ОПШТИНЕ
Дарко Крунић

Љубиње: Прекида се рад Дјечијег вртића и Спортске дворане

Општински штаб за ванредне ситуције општине Љубиње донио је сљедеће одлуке:

1. Забрањује се рад Дјечијег вртића и Спортске дворане „Јово Ђурић“
2. Налаже се хитна дезинфекција јавних простора, површина и просторија
3. Налаже се обавезна дезинфеkција просторија у којима се обавља привредна дјелатност на територији Општине Љубиње.
4. Налаже се обавезна дезинфекција просторија Републичких управних организација (Фонд ПИО, Пореска управа, АПИФ, Фонд здравственог осигурања и сл)

Напомињемо да је Кривични законик Републике Српске дефинисао кривично дјело „Непоступање по здраственим прописима за вријеме епидемије“, а које каже да ко за вријеме епидемије какве заразне болести код људи не поступа по прописима, одлукама или наредбама којима се одређују мјере за њено сузбијање или спречавање – казниће се новчаном казном или казном затвора до двије године.

Донесене одлуке можете погледати ОВДЈЕ

Дом здравља Љубиње: ОБАВЈЕШТЕЊЕ

Због тренутне епидемиолошке ситуација, а с циљем заштите здравља становништва Љубиња, хигијенско-епидемиолошка служба Дома здравља Љубиње позива грађане који су у последњих 10 дана боравили или долазе из иностранства, као и из градова у БиХ у којима су званично регистровани случајеви обољелих од коронавируса (БАЊА ЛУКА, СРБАЦ, ЛАКТАШИ, ЗЕНИЦА, ОРАШЈЕ…) да се јаве на телефон број 059/621-350 ради евидентирања, давања савјета о даљем понашању и евентуалног предузимања одговарајућих епидемиолошких мјера.

Овим путем апелујемо да особе, које имају респираторне проблеме, остану код куће и смање социјалне контакте.

Препоруке грађанима:

– Редовно перите руке топлом водом и сапуном или користите средство за дезинфекцију на бази алкохола.
– Избјегавајте руковање и одржавајте растојање од 1 метар приликом разговора.
– Избјегавајте додиривање лица, уста, носа и очију;
– Избјегавајте блиски контакт са особама које имају повишену температуру, кашаљ и/или кратак дах.
– Провјетравајте просторије и боравите што више на отвореном.

Скреће се пажња грађанима да одласке љекару сведу на минимум, а да медицинску помоћ затраже само када су теже болесни, јако лошег општег стања, када имају јако високу температуру и грозницу и дуготрајно повраћање, док се за остале проблеме потребно јавити телефоном.

У случају сумње на инфекцију вирусом корона није пожељно долазити, већ се треба јавити телефоном надлежном љекару или на број телефона 059/ 630-350.

Уколико сте већ морали доћи на преглед и у чекаоници је већи број особа, након јављања медицинској сестри можете причекати вани на отвореном.

Препоруке за чишћење и дезинфекцију простора и предмета за вријеме кућне изолације:

– Особу у кућној изолацији смјестити у посебну и добро прозрачену собу.
– Чланови који живе у истом домаћинству с особом у кућној изолацији, требају остати у другој соби или одржавати удаљеност од најмање један метар од особе у изолацији. Потребно је добро провјетравати заједничке просторије (кухиња, купатило) и избјегавати да дијеле предмете из непосредног окружења особе (четкице за зубе, цигарете, јело, посуђе, чаше, пешкире, крпе или постељину).
– Због могућег преживљавања вируса ЦОВИД-19 у околини неколико дана и на различитим површинама и више од 48 сати на собној температури (20°Ц), просторе и предмете потенцијално контаминиране ЦОВИД-19 треба очистити и дезинфиковати алкохолом или асепсолом прије поновне употребе.

Управа Дома здравља Љубиње